Przeliczanie ocen wg. nowych ustawień profilu Zakładanie konta

Wody smakowe – czy to woda czy jednak napój?

Niestety nie każdy lubi smak, a właściwie brak smaku wody mineralnej. Niektórzy skarżą się na mdłości po jej wypiciu lub inne problemy żołądkowe. Szukają wtedy alternatyw, czasami decydując się na wodę smakową. Czy to rzeczywiście dobre rozwiązanie? 

Dbałość o odpowiednie nawodnienie organizmu jest niezwykle istotne, aby Twój organizm funkcjonował poprawnie. Należy dostarczać mu każdego dnia właściwą dawkę płynów, ponieważ zaburzenie rytmu nawodnienia powoduje liczne problemy z samopoczuciem – bóle głowy, obniżoną umiejętność koncentracji czy ogólne rozdrażnienie. Jednak nie każdy płyn wpływa tak samo na organizm. Oczywiście najlepsza jest woda mineralna. A jak w tym zestawieniu plasuje się woda smakowa? 

Czym jest woda smakowa?

Tak naprawdę woda smakowa wcale nie jest wodą. To chwyt marketingowy i nazwa dla smakowych napojów. Jedyną wspólną cechą między wodą a wodą smakową jest ich przezroczysty kolor, ponieważ do wód smakowych nie są dodawane barwniki, które występują w tradycyjnych napojach. Poza tym skład wód smakowych jest bardziej zbliżony do składu słodkich napojów niż do składu wody mineralnej. Szczególnie, że wody smakowe tworzone są zwykle na bazie wody źródlanej, która nie posiada odpowiednich mikroelementów, szczególnie istotnych podczas upałów. 

Skład: Cukier

Woda smakowa, jak już wspomniałam, w składzie bardziej przypomina smakowe napoje. Znajduje się w niej cukier lub substancje słodzące, np. syrop glukozowo – fruktozowy, aromaty i konserwanty. To trochę tak jakby pić po prostu wodę źródlaną z cukrem, co raczej nie należy do atrakcyjnych doświadczeń smakowych. 

Taki napój nie dostarcza żadnych cennych składników odżywczych. Chyba, że jest wzbogacony witaminami i minerałami. Ale nawet taki zabieg producenta nie poprawia znacząco walorów żywieniowych wód smakowych, ponieważ pijąc je spożywa się głównie cukier, który jest współodpowiedzialny za epidemię otyłości i chorób współzależnych m.in. cukrzycę, nadciśnienie czy insulinoodporność.

Nie można zapominać także o próchnicy, która pojawia się zarówno u dzieci, jak i dorosłych, ze względu na dużą ilość cukru pozostającego częściowo na zębach po spożyciu napoju. 

Substancje dodatkowe: konserwanty

Do wód smakowych dodawany jest także bardzo często benzoesan sodu, który jest konserwantem. Ma on bardzo negatywny wpływ na zdrowie. Może wywoływać astmę, nieżyt nosa i pokrzywkę. Dodatkowo wielu badaczy uważa, że może on mieć wpływ na nadpobudliwość u dzieci.

Tymczasem wody smakowe, głównie podawane są właśnie dzieciom! Ich spożycie z roku na rok wzrasta, a różnorodne smaki wody cieszą się niesłabnącą popularnością. Co gorsze, przez owocowy smak, projekty etykiet, małą pojemność butelek – 0,3l lub 0,5l, czy też wygodne ustniki uznawane są za wodę dla dzieci. Czasami do takich produktów dodawane są nawet zabawki. 

Uwaga!

Nie warto ulegać namowom producentów, ale lepiej przeanalizować etykiety i skład wód smakowych, żeby wiedzieć, że tego typu napoje zwiększają tylko spożywanie cukru, apetyt i pragnienie. 

Jak widać lepiej się ich wystrzegać. A jeśli chcesz zmienić smak wody dodaj do niej samodzielnie cytrynę, ogórka czy truskawki. 

***

Źródło zdjęcia: Fotolia